Kalkulator raty kredytu w zależności od wysokości stóp procentowych (WIBOR)

Trafiłem na bardzo ciekawy artykuł odnośnie (nie) inwestowania w nieruchomości, w artykule autor porusza bardzo ważną kwestię odnoszącą się do kredytów hipotecznych, które są oferowane przez polskie banki.

Praktycznie wszystkie dzisiejsze kredyty hipoteczne są oparte na zmiennych stopach procentowych (dzisiaj bardzo niskich). Subiektywnie mam wrażenie, że ludzie dość dobrze rozumieją genezę i mechanizmy, które stoją za problemami “frankowiczów”. Jednak ta wiedza nie przekłada się na kredyty hipoteczne oferowane w naszej walucie. A mechanizm generujący “problem” jest dokładnie taki sam. Co jeśli stopy procentowe wzrosną?

[…] jak silnie podnosiły stopy Rosja czy Ukraina, aby bronić się przed ucieczką kapitału w trakcie paniki na rynkach finansowych? W pierwszym przypadku stopy wzrosły z 5,5% do 15%. W drugim z 7 % do 30%, a wszystko w ciągu zaledwie 2 lat.

Przejrzałem kilka kalkulatorów online i nie znalazłem kalkulatora, który przedstawia symulację zmian stóp procentowych. Postanowiłem więc zrobić go samodzielnie. Wykonałem więc kalkulator dla stałych rat kredytu, jeżeli okaże się, że przydałby się dla zmiennych to być może dorobię.

Oczywiście banki w Polsce przed zawarciem umowy o kredyt hipoteczny mają obowiązek przedstawić klientowi symulację zmiany raty kredytu w zależności od wysokości stóp procentowych. Obowiązek jest bez wątpienia spełniany, jednak śmiem wątpić by pracownicy banku dokładali wszystkich starań aby klient zrozumiał co ta symulacja dokładnie dla niego znaczy.

Przejdź do kalkulatora

About the author

Bartłomiej T.

Zawodowo programista, po godzinach grafik, front-end developer oraz raczkujący fotograf.

View all posts