TrendPeaks – być na bieżąco

Czasami po kilkudniowym odizolowaniu od mediów gdy przeglądam kanały RSS czy tablicę w serwisie Facebook mam wrażenie, że między czasie trochę mnie minęło. Może to mieć coś wspólnego z FoMO ale pewny nie jestem. Jednak warto się zastanowić jak można zdefiniować “bycie na bieżąco” w kontekście mediów.

Przed erą internetu “bycie na bieżąco” wiązało się z regularnym oglądaniem wiadomości w TV albo prenumeratą papierowej gazety. To redaktorzy gazet i programów informacyjnych decydowali o tym co jest, a co nie jest ważne. Następnie zależnie od wielu czynników redakcje ustalały priorytet wiadomości przydzielając im większy nagłówek, pierwszą stronę czy dłuższy czas antenowy.

Jednak nie zawsze ważniejsze newsy dla wydawcy były ważniejsze dla odbiorcy. Ustalenie dawniej co pobudza czytelników wiązało się ze sporymi kosztami (ankieterzy itp.), dzisiaj wystawca ma znaczniej łatwiej, licznik wyświetleń artykułu, ilość komentarzy czy udostępnień w mediach społecznościowych.

Rozumując w ten sposób chciałbym postawić tezę, że dawniej i dzisiaj istnieją mierzalne wskaźniki które pozwalają stwierdzić, które informacje dla odbiorców mediów są ważne a które nie. Stąd niedaleka droga do zrozumienia co znaczy potoczne “być na bieżąco”.

Peak

Postanowiłem więc stworzyć aplikację która spróbuje ustalić co jest teraz ważne. Jako wskaźnik obrałem licznik udostępnień artykułu w serwisie Facebook. Aplikacja działa w banalny sposób: monitoruje określoną ilość serwisów informacyjnych, w momencie gdy któryś opublikuje nowy artykuł zaczyna nasłuchiwać go jak sobie radzi w serwisie Facebook.

Następnie algorytmy (dobieram je eksperymentalnie i mogą się jeszcze zmienić) determinują z tej masy danych co jest aktualnie ważne. Następnie na stronie głównej prezentowany jest wynik tego procesu w postaci przystępnej listy aktualności.

Projekt jest konceptem, nie wiem czy będę go utrzymywał oraz czy nie zmieni swojej formy w najbliższym czasie. Sugestie mile widziane.

Update: zmieniłem nazwę projektu na TrendPeaks oraz przeniosłem projekt na dedykowaną domenę.

Przejdź do aplikacji TrendPeaks

About the author

Bartłomiej T.

Zawodowo programista, po godzinach grafik, front-end developer oraz raczkujący fotograf.

View all posts